Harf Modelleri

[column width=”1/1″ last=”true” title=”” title_type=”single” animation=”none” implicit=”true”]

Harf Modelleri

Yazının icadı, insanların kendini ifade etmesi ve bilginin paylaşımı ile büyük bir iletişim ihtiyacını geçirdi bundan 3000 sene evvel. Ama bu yazıyı daha dikkat çekecek hale getirmek için sonradan çok çaba harcandı. Her dilin, kendi veya genel alfabe kullanımı ile nasıl ki yazı şekli farklıysa; her işletmenin de kurumsal anlamda veya sırf göze daha hoş hitap ediyor diye harf modelleri seçimleri farklıdır. Örneğin, biz bu yazıyı sizlere hazırlarken Calibri ( Gövde) stilini seçtik. Neden, çünkü hoşumuza gidiyor Abartısız, okunması kolay ve düz bir mantıkta. Ama sırf bu nedenle sizlere farklı fontları da yazı içerisinde göstermek istiyoruz. Çünkü ancak bu şekilde yazı için harf modellerinin önemini daha iyi gösterebileceğimizi düşünüyoruz.

Gördüğünüz gibi 5 farklı font kullanarak yazdığımız aynı cümle, hiçbir fark olmamasına rağmen hepimize farklı duygular yaşatabilecek şekiller aldı.

Tabela üretiminde de, aynı bu şekilde kullanacağınız harflerin etkisi ciddi anlamda dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Tabi her ne kadar harf modeli olarak sadece fontlardan örnek vermiş olsak da, imalatında kullanılan hammadde farklılığı da bu konuda önemli.

Harf Modellerinde Temel Etkenler

Birinci ve en önemlisi sanırız, harflerin imalatında kullanılan hammadde. Metal, plastik türevi veya ahşap hammadde kullanımı tabela imalatında 3 temel maddedir.  Tabela tasarımınız, ebatlarınız ve iç dizaynı yanı sıra, kullanılacak yazı fontu, ebatları da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Bu yazı stillerinin, tabela zemini üzerinde veya direkt monte edilecek alan ( duvar, dolap, masa vs. ) üzerine montesi mümkündür. Işıklandırma tarzında elektronik mekanizmalarda kullanılabilinir.

Harf modelleri arasında tercih yaparken, eğer kurumsal kimliğiniz konusunda uyum ve standartları önceden belirlediğiniz şekilde bizlere iletmeniz son derece önemli. Font seçimi,  yazı ebatları, beraberinde kullanılacak görsellerle uyumu, renk seçimi, zemin biçimi seçimi, zemin rengi seçimi gibi birçok konuda sizlerin standartlarına uyumlu bir ürün ortaya çıkarmamız gerekiyor.

Metal harfler içinde aynı şekilde bazı durumların önceden belirlenmesi gereklidir. Metal kesimler, revize işlemleri için sonradan iz bırakma, görüntü aksaklığı gibi sorunlara neden olabilir. O nedenle, imalat öncesinde metal işlemesinin uygulanacağı yazı karakteri, boyutları ve hammadde seçimi bilgileri mutlaka önceden paylaşılmalıdır.

Uygulanacak zemin üzerindeki duruşu, harf altına – dış çevresine uygulanacak ekstra aydınlatma birimi, direkt olarak zemin veya duvara monte seçimi ya da varsa bir referans görseli ile bizlere daha çok yardımcı olacak paylaşımlar içine girmenizde son derece iyi olur.

Standartlarla beraber, uygulama örneklerini de mutlaka bizlerden talep edin. Bakalım aradığınız, bizim daha önce hayallerini gerçekleştirdiğimiz işler arasında çıkacak mı?

[/column]

Bu yazı için yorumlar kapalı.